T10083BLK Sonar Textured Kettle with Large Viewing Window & Blue Light, 360 Degree Base, 3000W, 1.7L, Black Kettle Black
Brand ‎Tower
Model Number ‎T10083BLK
Colour ‎Black
Product Dimensions ‎16.7 x 21.8 x 23.2 cm; 880 g
Capacity ‎1.7 litres
Volume Capacity ‎1.7 Litres
Power / Wattage ‎3000 watts
Voltage ‎240 Volts
Material ‎Plastic
Special Features ‎Boil Dry Protection, Ergonomic Handle, Illuminated Water Window, Rotatable Base
Item Weight ‎880 g
ASIN B0D7J48NXL
Customer Reviews 4.4 4.4 out of 5 stars (773) 4.4 out of 5 stars
Best Sellers Rank 477 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 10 in Electric Kettles
Date First Available 19 Jun. 2024
Tower